Prosestat tüm fanlı yani hermatik kombilerde bulunan baca çekiş sistemi ile alakalı olan bir parçadır. Parçanın görevini kısaca açıklayacak olursak şöyledir. Fan’a elektrik geldiği anda çalıştığını bu parça sayesinde hissederek kombimizin beyni olan elektronik karta bildirir. Prosestat bir nevi bekçi görevi yapan bir kontaktır. Fan çalışmaya başladığı anda parça içerisinde bulunan anahtar kapalı konumdan açık konumuna geçerek bir kontak oluşturur böylece ana kart bu kontağı algılar ve fan şuan çalışmıştır bilgisini aldıktan sonra gaz valfi ve ateşleme elektrotları için akım gönderir.

Güvenlik amacı ile hermatik kombilerde olması gereken önemli bir parçadır. Prosestat çeşitleri markalara göre değişkenlik gösterir. Teknik özellikleri bir birinden farklı olabilirler.

Yukarıda gördüğünüz gibi bir çok farklı model ve markalarda prosestat ürünü mevcuttur. Hava siviç görevi yaparken kontak açma pastal güçleri değişken olup en düşük pastal 44 olup en yüksel ise 95-105 pastal’a kadar çıkabilmektedir.

Pastal nedir?

Prosestat seçimi yaparken göz önüne alınacak önemli ölçüde dikkat edilmesi gereken bir ölçü birimidir. Pastal düşüklüğü ve yüksekliğini kombi fan özelliği ve baca uzunluğuna göre belirleyebiliriz. Örneğin 2 mt baca uzunlu var ise bu cihaz için 105 pastallık prosestat zorlanır veya siviç açmaz. Budurumda pastal güçü düşük olan 60-70 civarında olan parça kullanabiliriz. Yani baca boyu düştükçe pastal gücü artması gerekir.

Teknik personelimiz sultangazi vaillant servisi olarak bu gibi konularda eğitimli yeterli ölçüde bilgi sahibidir. Bu yüzden bu gibi sorunlar ile karşılaşıldığında ekibimizden teknik destek isteyebilirsiniz.

32 thoughts on “Kombi prosestat arızası nedir?

 1. bilgi için çok teşekkürler ben bir şey sormak isityorum demirdöküm nitron hermatik sorun şu servisten bir arkadaş geldi konbi ısıtma ve alev almıyordu biraz baktı su ısıtmasını biraz çözdü ama yine çok zor isıtıyrdu onu çözdü ama kombi ilk ateşlemeyi yapıyor ikinci teşlemeyi yapamıyor çıt çıt çıt çakmak çakıyor ama alev almıyor adam üf diye içine üfleyince alev alıyor sorunu bi türlü bulamadık sizin düşünceniz nedir bir serviste telefonla analttın prostattan yada kart dedi

  1. Merhaba Altan bey, Öncelikle sorununuzun kesinlikle prosestat ile ilgisi olmadığı belirteyim. Sorunun bir çok nedeni olabilir. Birinci neden Ön ateşleme gaz ayarı çok kısık olabilir. Gaz valfi arızalı olabilir. Ana Kart arızalı olabilir.

   Dediğiniz gibi çakmak sesi alıyorsunuz fakat alev oluşmuyor ise burada prosestat ana karta ateşleme emrini vermiş olur.

 2. Kombim çalışır durumda ama yeşil ışığı hiç yanmıyor (2 haftadır) sebebi ne olabilir acaba?

 3. öncelikle ilginiz için teşekkür ederim benim sorunum kombinin prosestat hatası vermesi kullanım kulavuzunda resetleyin diyor ama reset atsanda birşey değişmiyor sizce sıkıntı neyden olabilir ? kolay gelsin

 4. kombi çeşme suyunu kullanırken gayet normal çalışıyor fakat petek ısıtmayı kullanırken ilk ısıtma işleminde suyu ısıtana kadar 5dk dan fazla normal birşekilde çalışıyor sonraki çalışmalarında kombi 10 sn kadar yanıyor su sürkülasyon başlıyor alev boyu kısalmadan sönüyor,2dk sonra tekrar bu şekilde çalışıyor,ısınıyoruz ama kombi sabaha kadar belki 200 defa böyle çalışıyor adeta çalışıp 5mt ilerleyip stop eden sonra tekrar çalışan araba gibi… sonra kombinin ısı ayarını bulunduğu ayardan 1 kademe yukarı
  alıyorum gene bir defaya mahsus o kademde alev boyu kısalıp 5dk boyunca ısıtıp gayet normal çalıyor sonraki çalışmaların aynı arıza tekrarlıyor yani bulunduğu kademeyi yükseltitkçe orada bir kere normal çalışıp sonraki çalışmaları hep 2 dk da bir 10sn yanıp sönmeli
  sorun nerden kaynaklıyor acaba.

  1. Umut bey konu ile alakalı net bir şey söyleyemesem de ihtimallerden bahsedeyim. Birinci neden Ntc sensör arızalı olabilir. İkincisi gaz valfinde bulunan modülasyon arızalı olabilir. Bunlara bağlı birlikte haberleşen ana kartta sorun olabilir. Buradan bahsettiğiniz sorunu anlamamız mümkün değil cihazın kontrol edilmesi gerekir.

 5. merhaba. kombi normal çalışması esnasında bir sorun yok ancak belli bir ısıya geldiğinde ateşleme kestikten sonra ısı duşunce yeniden ateşleme yapmıyor ve prosestat girişine üfleyince yada hafif vurunca çalışmaya başlıyor. prosestat değişimi bu sorunu çözermi yardımcı olabilirseniz memnun olurum.

 6. Merhaba eca proteus kombimiz normal çalışmasını yaparken petek suyunu istenilen sıcaklığa ulaştırınca beklemeye geçiyor. Dönüş suyu soğuması sonucu tekrar ateşlemeye çalıştığında kombi ateşlemeyi bikaç kere denedikten sonra kırmızı ışık yakıyor. resetleyince normal çalışıyor. bazen 3. ateşlemede aldığı oluyor. sorun ne olabilir tahmini masraf ne kadardır.

  1. Sorun bir çok parçadan kaynaklanabilir. Öncelikle ateşleme denemesinde şuna dikkat ediniz. Çakmaklar çakıyor alev oluşmuyormu? veya çakmak hiç çakma aşamasına gelmiyor mu? Eğer çakmak ateşlemesi olmuyor ise gaz valfi veya ana kart da arıza vardır. Çakmak ateşlemesi oluşmuyor ise prosestat ve fan kontrol edilmelidir.

   1. merhaba
    ancak cevap yazabiliyorum kusura bakmayın.
    çakmak çakıyor, çıt çıt çıt sesleri geliyor, ama alev oluşmuyor. bir kaç denemeden sonra yanarsa yanıyor. yanmazsa kırmızı lamba yanıyor.

    1. Ümit bey sizin belirttiğiniz arıza ateşleme hatasıdır. Fan prosestat ile ilgisi yoktur. Muhtemel arıza gaz valfi ve ana karttır.

 7. merhabalar birşey sormak istiyorum airfel kombim ara ara af anahtar işareti çıkıyor servis çagırdık baca mesabesi usatın denildi usatık ve poresestat değişti aynı arzayı veriyor baca mesafesi ne olmalı iki dirsek var bazen iyi gidiyor bzende sık sık arza geçiyor yardımınızı istiyorum

 8. prosestat’ın çalışma prensibi nedir? baca çıkışına bağlı olan pervanenin bulunduğu bölüme hortumla bağlı olan prosestat’a {——- hava girince mi çalışacak, yoksa prosestat’an ——-} hava çekincemi çalışacak.

  1. Fan motoru çalışması ile prosestat kontak açar. Bunu anlamı kısaca ana kart fan motoruna elektrik gönderir ama fanın çalıştığını bilemez bunu anlaması için proestattan haber bekler bu haber ile ateşleme devresini açar. eger fan çalıştı prosestat devreyi tamamlamadı ile cihaz çalışmayacaktır.

 9. mrb kardesim prosestat ne ıse yaradıgını gayet guzel anlatmısın tskr aynı arıza kombımde var dıyebılırmıyım sorun su dur kombı ılk onceden arıza yı sıcak suyu actıgımda c1 hatası verıyordu kıtapcıgona baktım hava fan hatası olarak gordum sımdı ıse tam tersı oldu ateslemeye gecınce vermıyor hatayı cıkarken verıyor sıcak suda gırerkerken petek ısıtmasında cıkarken verıyor acaba bu sıwıc takılı kalabılrmı fanı falan temızledım tskr sımdıden

 10. merhaba, kombi sıcak su çeşmesini açınca 10 saniye yanıp sonra sönüyor bu arıza hava prosestatından kaynaklanabilir mi?

  1. Aynısını kaloriferde de yapıyor muhtemelen. Cihaz 10 sn yanarken alev haznesine bakın alev oluştuktan sonra çakmak elektrotları halen çakmaya devam ediyor mu? muhtemelen evet devam ediyor ise iyon arızası vardır.

 11. buderus kombi var senelerdir uzun süre kapalı kaldığında ilk calışmada uzun süren fan sesi ve arıza lambası kombiyi acıp sağına soluna vurunca düzelirdi bi keresinde servis cağırdım tabak seklinde last6ik değiştirdi ve üstten hava bastı gecici cözüldü sorun fakat son zamanlarda cok aqrıza vermeye basladı paneli söküp tornavida sapıyla vurmassam sağına soluna düzelmiyor ne yapabilirim bende teknisyenim sadeece kombilerden anlamam
  yapabileceğim birrşey varmı kendimin

  1. Tavsiyem ön kapağı çıkartınız bu ses fan motorundan geliyor olabilir. Fan çalışırken bakın ses fandan mı geliyor. Eğer fan motorundan değil ise pompadır muhtemelen.

 12. Demirdöküm atron f5 hatası. Kombi ateşliyor yanıyor petekler ısınıyor kisa zaman sonra hata veriyor. Çözüm nedir. Tşk.

 13. merhaba, e.c.a. eurostar kombi’de c4 hatası alıyorum. nasıl bir yol izlenmeli? ekonomide çalışıyor, sıcak su kapalı. yarım saat çalıştıktan sonra displayde c4 yazisi yanip sönüyor.

 14. Merhaba. prosestat arizasini aradan kaldirmak icin 3 yol biliyorum. başka bir yol yokmu?
  1ci yol: yeni prosestat al tak.
  2ci yol: prosestatin kafasina vur ve sor içindekini toz falan varsa temizlensin diye.
  3cu yol: prosestatin borusunu çıkar ve üfle ki içinde 1-2 damcı su varsa çıksın dışarıya

  Sorunum şu kombimin gaz kapağını çıkartdıkda kombi ateşlene biliyor, çok düşük gaz basıncı olsa bile. Fakat kapağını monte etdikde, ateşlenmiyor ya da gazların yarısı yanıyor. Bence F5 sorunu, doğrumu? eski kombi, digital değil.

  Saygılar. yabancı ülkedenim

  1. Baca da sorun olabilir kapak açıkken çalışması oksijeni alabiliyor. Kapalı iken oksijen alamıyor. Burada baca bağlantısını kontrol etmenizi de öneririm.

 15. Kombim auer markası kombiyi actiğimda atesleme yapiyor ama dişari gaz cikisi tahliyesi yapmiyor kombinin bacasından firek icerisine hava giriyor bundan olabilirmi.

 16. Merhaba baymak star extra kombim var. Çesme ve peteklerde de aynı sorun oluyor.kombi ateşleme yapıyor yarım dakika calışıyor 10 sn sönüyor. Sonra tekrar 20_30 sn calışıyor tekrar 10 sn kapanıyor. Bu sürekli öyle ne yapmalıyım. Sorun Protestat veya fan motoru hangisi olabilir. Ayrıca şu dikkatimi cekti. İzolasyon kapağı açıkken bu sorunu pek yapmıyor.
  Yardımcı olursanız sevinirim.

 17. İyi günler benim dogalgazimda C6sorunu çıktı rersetledim bi daha açtım yine aynı hata peteklerde ısınmıyor nedeni ne yapmam gerek acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button